צרו קשר

הבלוג

סביבה, תכנון

סקרי עצים לקבלת היתר בנייה – הצ’ק ליסט הפרקטי ליזם

חוק התכנון והבנייה מחייב יזמים לערוך סקר עצים לצורך קבלת היתר בנייה. לא בטוחים מה נדרש מכם? קבלו צ’ק ליסט מסודר ושימושי שחוסך זמן וכסף שיעזור לכם לעמוד בדרישות ולהימנע מקנסות.

עומדים בפני בנייה חדשה, הרחבת נכס קיים או פיתוח תשתיות? ברכות! רגע אחרי שיש לכם מגרש ביד עליכם לבצע סקר עצים כדי לבחון כיצד העצים הקיימים בשטח ישתלבו בתוכניות שלכם. עריכת סקר עצים היא חובה לפי תיקון 89 לחוק התכנון והבנייה, וללא אישור של פקיד יערות לא תוכלו לקבל היתר בנייה.

סקר העצים הוא חוות הדעת המקצועית כיצד יש לנהוג בעצים שבשטח, והוא משמש לא רק את פקיד היערות ואת הרשות המקומית למתן היתר, אלא גם את מתכנן הפרויקט.

על פי החוק אין לפגוע בעצים בוגרים, ולכן יש לשמר את העצים שנמצאים במגרש ועד 5 מטר מקווי התוכנית, או לקבל רישיון לכרות או להעתיק אותם למקום אחר. את הסקר יבצע עבורכם סוקר מומחה המאושר על ידי פקיד היערות, כאשר בדרך כלל מדובר באגרונום, אקולוג, אדריכל נוף או הנדסאי נוף הרשומים במאגר מומחים במשרד החקלאות.

מהו סקר עצים ואיך הוא מתבצע?
לכל עץ במגרש יש לתת ייעוד בתוכנית הבנייה החדשה: שימור והשארה של העץ במקומו, העתקת העץ והעברתו למקום אחר או כריתתו. סקר העצים הוא חוות הדעת המקצועית כיצד יש לנהוג בעצים שבשטח, והוא משמש לא רק את פקיד היערות ואת הרשות המקומית למתן היתר, אלא גם את מתכנן הפרויקט. הוא צריך להגות את תוכנית הבנייה כך שלא תפגע בעצים הקיימים.

הסקר משקף את מצב העצים ומעניק לכל אחד מהם ניקוד בין 1-20. מהניקוד המתקבל נגזר הערך החליפי של העץ, או במילים אחרות: שוויו הכספי. הקריטריונים שאותם בוחן הסוקר ולפיהם נקבעים ערכיות העץ ושוויו הם גיל העץ ומצבו הבריאותי, קוטר הגזע והצמרת, זווית צמיחת הגזע, מיקום העץ במגרש, תרומתו לסביבה ומינו. אלון וארז שווים יותר מאזדרכת, לדוגמה, שהוא לא מין מקומי וחייו קצרים יותר. בסיומו של הסקר מתקבל דו”ח הסוקר את כל העצים שנמצאים במגרש, אשר מצורף כנספח להיתר בנייה או לתוכנית בניין עיר (תב”ע).

חשוב לשים לב שכריתת עצים בוגרים ללא היתר היא עבירה פלילית, ובמקרה שניתן רישיון כריתה על ידי פקיד היערות, יש להחזיר את שוויו של העץ באמצעות תשלום פיצוי לרשות המקומית או בפיתוח נופי בשווי הכולל של העץ שנכרת.

הצ’ק ליסט הפרקטי ליזם
בחרתם סוקרים? הבנתם את ההבדלים בין סקרי העצים הדרושים לייעודי המגרש השונים? בדקתם את האפשרות לפטור מהכנת סקר? בשביל לוודא שלא פספסתם כלום עבדו לפי הצ’ק ליסט הבא, שיחסוך לכם זמן וכסף:

התחילו את סקר העצים כמה שיותר מוקדם, עוד לפני שיש תוכנית בנייה, כי הוא משפיע על תהליך התכנון. סקר העצים מבוצע לאחר שמודד כבר היה בשטח וסימן את העצים על גבי מפת מדידה טופוגרפית, כך שגם את המודד כדאי לבחור ממש בראשית התהליך.

בבחירת הסוקרים העדיפו לקבל שירות מאגרונומים שנותנים שירות מלא לסקר עצים, הכולל גם טיפול בקבלת חוות דעת מפקיד יערות, קבלת תשריטים ועבודה מול האדריכל שמתכנן את הפרויקט; ובעלי יכולת מקצועית ללוות אתכם עד שלב הביצוע, לדוגמה בהעתקת עצים או בשימור עצים מורכב.

פנו לחברה עם אגרונומים בעלי ידע מקצועי רחב וניסיון משמעותי בביצוע סקרי עצים, אשר בקיאים בהנחיות ובכללים ויודעים מה פקידי יערות עשויים לאשר ומה הם נוטים לדחות. אם פקיד היערות יחוש שלא נעשו מאמצים מספקים לשמור על עצים במגרש הוא ייתן חוות דעת שלילית ויחזיר את הסקר לתיקונים, מה שיגרום לבזבוז זמן יקר וקריטי בקבלת ההיתר.

אגרונומים מקצועיים ידעו לערוך דו”ח אגרונומי שחוסך עלויות ליזם, ואף לקבל פטור מהכנת סקר עצים כאשר ניתן על פי הכללים. לעומתם, סוקרים שאינם בעלי ניסיון עשויים לבצע יותר עבודה ממה שנדרש, וזה יתבטא בזמן ובכסף.

– בשל ההיערכות לשינויי אקלים, הגישה הרווחת של פקידי היערות בנושא עצי רחוב שנמצאים בשטחים ציבוריים פתוחים היא מאוד מחמירה. החלטת הממשלה הנוגעת להתחממות הגלובלית מחייבת ביצוע כמה שיותר הצללה וקירור של המרחב הציבורי, ולכן לא ניתנים רישיונות לכריתת עצים השייכים לרשות ומספקים הצללה ברחבי הערים.

שימו לב שישנם הבדלים בסקרי עצים ובהנחיות הנדרשות בהתאם לייעוד הבנייה במגרש, בין אם הוא מגורים, מסחרי או ציבורי.

– למרות שאפשרות העתקת עצים נראית מאוד קוסמת, קחו בחשבון שפקידי יערות מאפשרים מעט מאוד גמישות, ואל תבנו על זה יותר מדי. בהעתקה של עץ יש פגיעה בחיוניותו, ולכן רבות מההעתקות לא מצליחות. מינים מסוימים של עצים יכולים לקבל יעוד להעתקה כאשר לא ניתן לשמרם, כמו עצי זית למשל, אך לא כולם.

– אם אתם חייבים לבצע כריתה של עצים לטובת תוכנית הבנייה, דעו שניתן להציע שתילת עצים חליפית במגרש במסגרת החזרת שוויו של העץ. עם זאת, קחו בחשבון שהערך של עצים צעירים נמוך עשרות מונים מערכם של עצים בוגרים, כך שיידרשו עצים חדשים רבים כדי להחליף עץ בוגר אחד.

וטיפ לסיום: תפקיד סוקר העצים לא מסתיים לאחר הכנת הסקר. בשלב הכנת התוכניות של הפרויקט עצמו מתקיים דו שיח חשוב בין האגרונום לאדריכל, וחשוב לצאת לדרך עם אגרונום בעל הבנה מעמיקה בתכנון, לא רק בעצים.

אהבתם?

קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

זאת תחילה של ידידות מופלאה (:

ממש בקרוב נתחיל לשלוח לך תכנים, נתראה באינבוקס!

תגובות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני רוצה לראות מה השאר כתבו